متن دلخواه خود را جهت جستجو اینجا بنویسید

  • Info@dr-eskandarzamani.ir
  • 02122814518
مراقبت های اضطراری از دندان ها

مراقبت هایی که برای محافظت از دندان ها لازم است....

چگونگی مسواک زدن در طول درمان ارتودنسی

 

در طول درمان ارتودنسی، صرف وقت کافی برای تمیز کردن و توجه مناسب به شرایط براکت‌ها و دندان‌ها از اهمیت خاص برخوردار است. به این ترتیب می‌توان از ایجاد مشکلات مختلف همچون پوسیدگی دندان، التهاب و بیماری لثه، به هم ریختگی دندان‌ها، یا عوارض جانبی درمان مثل فرسایش سیم‌ها یا شکستن براکت‌های ارتودنسی جلوگیری کرد.

در این رابطه لازم است توجه داشته باشید حفظ سلامت دهان و دندان به خود فرد بستگی داشته و فقط التزام به رعایت منظم بهداشت دهان و دندان به صورت روزانه می‌تواند از ایجاد مشکلات احتمالی در این رابطه جلوگیری نماید.

در آغاز مسواک زدن ابتدا باید با مسواک دندان ها را تمیز کنید. همیشه هنگام تمیز كردن دندان ها از یك سمت آغاز كنید وتك تك دندان ها را باید پاك نمایید تا به سمت دیگر ختم شود. تمیز كردن دندان های دارای دستگاه ارتودنسی ثابت مشكل تر از تمیز كردن دندان های بدون دستگاه است ولی با رعایت بهداشت مناسب می توان از ایجاد مشكلات دندانی مانند: پوسیدگی و مشكلات لثه جلوگیری نمود.

بیمار ارتودنسی، باید در هر روز حداقل 3 مرتبه در صبح و ظهر و شب پس از صرف غذا از خمیر دندان استفاده نماید، در دفعات دیگر مسواک زدن بدون خمیر دندان صورت گیرد. مسواک زدن صحیح مهمتر از استفاده از خمیر دندان و یا نوع خمیر دندان و مسواک می باشد.

در هنگام مسواک زدن لازم است، برس انتهایی مسواک با اتصالات تماس یابد و باید مراقب بود بدنه مسواک به اتصالات برخورد نکند.

بیماران ارتودنسی به نکات زیر توجه کنند:

  • از یک مسواک نرم به این منظور استفاده شود.
  • مسواک زدن باید فقط با یک مسواک خیس و بدون خمیردندان شروع شود.
  • در هنگام استفاده از مسواک خیس بدون خمیردندان، لازم است مواد غذایی باقیمانده اطراف براکت‌ها و زیر سیم‌ها با حرکت عمودی به جای حرکت سایشی خارج شوند.
  • مدت مسواک زدن باید به‌طور دقیق رعایت شده و حداقل دو دقیقه کامل به انجام این کار اختصاص یابد.

 

نخ دندان کشیدن

اولین مرحله از نخ دندان کشیدن، با وارد کردن نخ دندان به ناحیه زیر سیم متصل کننده براکت‌ها به یکدیگر آغاز می‌شود. هنگامی که نخ دندان زیر این سیم قرار گرفت، امکان حرکت دادن آن بر روی دندان فراهم می‌شود.

نخ دندان در ادامه به سمت خط لثه به صورت عمودی حرکت داده می‌شود. انجام این کار می‌بایست برای چهار تا پنج مرتبه تکرار شود تا به این ترتیب بتوان از پاک شدن تمام پلاک‌های ایجاد شده بر روی دندان مطمئن شد.

مراقب باشید در این زمان نباید فشار زیاد به سیم در هنگام حرکت دادن نخ دندان وارد شده و در ادامه لازم است نخ دندان در فضای بین دو دندان حرکت داده شود. با تکمیل این کار، فرآیند کشیدن نخ دندان بر روی دو دندان بعدی تکرار خواهد شد.

در مورد مسواک زدن صحیح چه می دانید؟

 

از زمان کودکی در خصوص مسواک زدن و اهمیت آن بسیار شنیده ام به طوریکه این کار تبدیل به عادت شده است. عادت کرده ایم مسواک را برداریم؛ کمی خمیردندان روی آن بگذاریم و  شروع به مسواک زدن نماییم و  بسته به میزان حال و حوصله یک تا چند دقیقه مسواک می زنیم!

اما متأسفانه در مورد مسواک زدن هم مانند هر عادت دیگر ممکن است، دچار روز مرگی و در نتیجه اشتباهاتی شویم که نتیجه اش پوسیدگی دندان ها و بیماری های مختلف لثه است. با توجه به اهمیت صحیح مسواک زدن، در این مطلب سعی شده است، اشتباهات رایج در مسواک زدن برای جلوگیری از پوسیدگی دندان مطرح شود.

اندازه مسواک: متخصصان دندانپزشکی، توصیه می کنند قبل از خرید مسواک به اندازه دهان خود توجه کنید. اگر برای این که مسواک وارد دهان شود، بیش از حد به فک و آرواره تان فشار وارد می کنید و باز کردن دهان تا آن حد برای شما سخت است، شاید مسواک بزرگی را انتخاب کرده اید. در این صورت باید مسواک را با اندازه کوچک تری عوض کنید. دسته مسواک نیز باید مناسب و راحت باشد. هر چه مسواک در دهان و دست راحت تر قرار گیرد، شما نیز بهتر و کامل تر مسواک خواهید زد.

موی مسواک: متخصصان می گویند میزان نرمی موی مسواک بسیار پر اهمیت است و اگر نادرست انتخاب شود، به لثه آسیب می رساند. البته موی مسواک باید به اندازه کافی محکم باشد تا بتواند پلاک های دندانی را از بین ببرد، ولی نه تا حدی که هنگام مسواک زدن به دندان ها و لثه ها آسیب وارد کند.

دفعات مسواک زدن: دندانپزشک ها توصیه می کنند که حداقل ۲ بار در روز به آرامی دندان های خود را مسواک بزنید. اگر این تعداد به ۳ بار در روز برسد که بسیار خوب است. هرچه فاصله زمانی میان دفعات مسواک زدن، طولانی تر باشد، احتمال بروز مشکلات دهان و دندان افزایش می یابد.

زمان مسواک زدن: هر بار مسواک زدن دندان ها باید حداقل ۲ دقیقه طول بکشد. باز هم اگر این مدت به ۳دقیقه افزایش پیدا کند، بهتر خواهد بود. متخصصان توصیه می کنند دهان را به ۴ قسمت تقسیم کرده و هر قسمت را در عرض ۳۰ ثانیه مسواک بزنیم.

روش مؤثر مسواک زدن: سطح بیرونی و داخلی دندان ها و قسمتی که با آن غذا را می جوید باید به درستی مسواک بزنید. همچنین کشیدن مسواک روی سطح زبان خود را فراموش نکنید.

شستن مسواک: باکتری ها می توانند به راحتی در مسواکی که شسته نشده، رشد کنند. بنابراین شستشوی مسواک پس از هر بار مسواک زدن، باعث می شود که باقیمانده های خمیردندان از روی آن پاک شود. همچنین  اگر مسواک شما همیشه مرطوب است، می تواند مکانی مناسب برای رشد باکتری ها باشد بنابر این پس از هر بار مصرف، مسواک را خشک نمایید.

تعویض به موقع مسواک: دندانپزشکان پیشنهاد می کند هر ۳ یا ۴ ماه یکبار مسواک را عوض کنیم. در ضمن اگر سر مسواک زودتر از این مدت ساییده شود، بلافاصله باید نسبت تعویض مسواک اقدام نمایید. پس باید به ظاهر مسواک هم دقت کنیم و اگر برس سر آن انعطاف پذیری خود را از دست داده یا موها از هم جدا شده اند، مسواک جدیدی تهیه کنیم.

استفاده از نخ دندان به روش دانپزشک

طبق توصیه دندانپزشکان روزی 2 بار مسواک زدن در پیشگیری از پوسیدگی دندان و ابتلا به بیماری های لثه بسیار موثر است.

پلاک لایه ای سفید و چسبناک از پروتئین و باکتری هاست که بر سطح دندان تشکیل می شوند. پلاک ها، به ویژه آن هایی که به لثه و فضاهای بین دندانی نزدیکترند، باعث ایجاد بیماری لثه می شوند. باکتری های موجود در پلاک ماده ای تولید می کنند که موجب تحریک لثه و خرابی دندان می شود.

پیشگیری از بیماری های لثه

مسواک زدن به برداشتن پلاک از روی دندان ها کمک می کند. بعد از مسواک زدن، باید برای تمیز کردن فواصل بین دندان ها و زیر شیار لثه (که با مسواک به سادگی قابل دسترسی نیستند) از نخ دندان استفاده کنید.

اگر هر روز از مسواک و نخ دندان استفاده کنید، معاینات مرتب دندانپزشکی داشته باشید و از یک خمیر دندان حاوی فلوراید، استفاده کنید آن وقت احتمال سالم ماندن لثه و دندان هایتان را در طول عمر افزایش خواهید داد.

استفاده از نخ دندان به روش دندانپزشک

  1. آماده کردن:حدود 50 سانتی متر از نخ دندان را جدا کرده و آن را دور انگشتان میانی خود بپیچید، 5 سانتی متر آن را بین انگشتان خود باقی بگذارید.
  2. طرز قرار دادن و استفاده با انگشتان شست و اشاره:نخ دندان را به حالت کشیده و به آرامی بین دندان هایتان به طرف پایین حرکت دهید. دقت کنید که نخ دندان به طور ناگهانی به لثه هایتان اصابت نکند.
  3. تمیز کردن:نخ دندان را به شکل حرف c دور هر دندان بپیچید، سپس آن را به آرامی درکناره هر دندان و زیر خط لثه به بالا و پایین حرکت دهید. برای هر دندان قسمت جدیدی از نخ دندان را استفاده کنید.
  4. مراقبت ویژه:برای تمیزکردن دندان ها از یک برنامه پیروی کنید. از دندانپزشک برای مشخص کردن بخش هایی از دهان که نیاز به مراقبت بیشتری دارند، راهنمایی بخواهید.

چرا استفاده از نخ دندان مهم است؟

مزایای استفاده از نخ دندان، از همان روز اول استفاده آغاز می شود و امتیازات بسیاری برای لثه و دندان های شما در بر دارد، پس هر چه زودتر آغاز کنید بهتر است!

با استفاده از نخ دندان، لثه و دندان های شما تمیزتر می شوند. زیرا نخ دندان قسمت هایی از دهان را که با مسواک قابل دسترسی نیست تمیز می کند.

حتی اگر در آغاز استفاده، احساس ناخوشایندی داشته باشید به این کار ادامه دهید زیرا به زودی تفاوت را احساس خواهید کرد. استفاده از نخ دندان را بخشی از عادات روزمره خود قرار دهید.

نحوه استفاده از نخ دندان در ارتودنسی

 در صورت امکان از نخ دندان موم‌دار استفاده کنید.

هنگام نخ دندان کشیدن حین درمان ارتودنسی باید به این نکته مهم توجه کنید که گوشه‌ها و قطعات فلزی زیادی وجود دارد که ممکن است نخ به آنها گیر کند. بنابراین بهتر است از نخ باریک با پوشش مومی استفاده کنید. احتمال گیر کردن نخ‌های رشته‌ای بدون موم به سیم کشی دندان‌ها زیاد است.طول نخ لازم تاحدی به بزرگی دهان و دست‌های شما بستگی دارد. اکثر دندانپزشکان توصیه می‌کنند که یک تکه 30 تا 46 سانتی‌متری از نخ را جدا کنید.

 نخ دندان را از پشت سیم ارتودنسی عبور دهید.

نخ دندان را از چند سانتی‌متری یک سر آن با یک دست بگیرید و آن را با احتیاط از زیر یا روی سیم اصلی ارتودنسی رد کنید و مراقب باشید که به سیم گیر نکند. پس از آن که نخ دور سیم قرار گرفت، آن را بکشید تا مقدار مناسبی از نخ در هر دو دست باقی بماند. بهتر است نخ دندان کشیدن را جلوی آیینه انجام دهید.
نخ دندان را با ملایمت بکشید. با نخ سیم را به جلو حرکت ندهید، هدف این است که پشت آن را نخ بکشید، قرار نیست سیم را بسایید.

نخ دندان را بین دندان‌ها بکشید.

با هر دست از یک سر نخ بگیرید و انتهای نخ را دور انگشت اشاره بپیچید تا محکم شود. نخ را به گونه‌ای تنظیم کنید که از انتهای هر انگشت اشاره تا نوک انگشت امتداد داشته باشد. یک انگشت اشاره را داخل دهان ببرید و نخ را به آرامی بکشید تا وارد فضای بین دندان‌ها شود.

اگر قبل از ارتودنسی عادت به نخ کشیدن داشته باشید، انجام این کار برایتان ساده خواهد بود. هدف این است که نخ را وارد “شکاف” بین دندان‌ها کنید و سپس آن را به سمت پایین فشار دهید. وارد کردن نخ در فضای بین بعضی دندان‌ها قدری دشوار است که کاملاً عادی است.

نخ را به سمت بالا و پایین بلغزانید.

پس از این که نخ بین دندان‌ها قرار گرفت، به کمک انگشتان آن را از روی لثه تا نقطه‌ای که حرکت دادنش دشوار شود، به بالا و پایین بلغزانید. نخ را به آرامی بکشید تا روی سمت داخلی هر دو دندان ساییده شود و آن‌ها را تمیز کند. هر چقدر نخ را روی بخش بیشتری از فضاهای داخلی دندان‌ها بکشید، بهتر است، سعی کنید نخ را پنج بار روی هر سطح بکشید.

شاید به نظر برسد که این حرکت سایشی هیچ فایده‌ای ندارد، اما در واقع بسیار سودمند و لازم است. تنها فایده نخ کشیدن خارج کردن ذرات غذای گیر کرده نیست، نخ کشیدن برای زدودن پلاک لازم است. پلاک فیلم باکتریایی نامرئی است که اگر از روی دندان پاک نشود، باعث پوسیدگی، درد و زرد و بدرنگ شدن دندان‌ها می‌شود.

نخ را با احتیاط بیرون بکشید.

از یک سر نخ بگیرید و آن را به آرامی بکشید تا از بین دندان‌ها خارج شود. مراقب باشید که نخ به سیم‌کشی گیر نکند. تبریک می‌گوییم! موفق شدید بین دو دندان را به خوبی نخ بکشید.

 نخ کشیدن را برای تمام دندان تکرار کنید.

بین هر دو دندان‌ ردیف بالا و پایین را تا آخر و رسیدن به آخرین دندان آسیاب با احتیاط نخ بکشید. پس از آن که بین هر دو دندان ردیف بالا و پایین را با احتیاط نخ کشیدید، وظیفه مهم نخ دندان کشیدن و حفظ سلامت دندان‌ها را انجام داده‌اید.

چگونگی نگهداری از مسواک

 

مسواک ابزار اصلی حفظ بهداشت دهان و دندان است. اما به دلیل عدم رعایت اصول نگهداری و نظافت مسواک به طور مداوم، دندان ها دچار پوسیدگی می شود و ثابت شده است که زرد شدن دندان ها تا حدی به دلیل نگهداری نادرست از مسواک است.
مسواک را با آب بشویید:
اولین مورد در اصول نگهداری و نظافت مسواک شستشوی آن با آب داغ قبل و بعد مسواک زدن است. (آب داغ جرم ها را آسان تر تمیز کرده و از بین می برد.) در حالیکه مسواک را زیر آب گرفته اید، انگشت شست خود را روی برس آن به جلو و عقب بکشید. نکته ای که اهمیت دارد این است که باید علاوه بر بعد از مسواک زدن، این کار را قبل از مسواک زدن نیز انجام دهید، زیرا ممکن است بعد از آخرین باری که مسواک زدید، باکتری های پر وازی یا ذره های دیگر مانند غبار روی آن نشسته باشند.
اجازه دهید مسواک خشک شود:
باکتری هایی که باعث بیماری های لثه می شوند، غیرهوازی هستند. غیر هوازی به این معنی که این باکتری ها در محیط های کم اکسیژن زندگی می کنند. در نتیجه برای از بین بردن این باکتری ها می توان آنها را در معرض هوا قرار داد. با این حرکت ساده که اجازه دهید مسواک بعد از مسواک زدن خشک شود زیرا با این روش بسیاری از باکتری ها از بین خواهند رفت. مسواک خود را در ظرفی بدون منفذ که تهویه مناسبی ندارد قرار ندهید.
مسواک را ایستاده قرار دهید:
در بین اصول نگهداری و نظافت مسواک اصل قرار دادن مسواک به شکل عمودی است. (برس به سمت بالا و دسته به سمت پایین) این کار باعث می شود، آب راحت تر از برس خارج شده و آب و تمام ذرات در قسمت انتهایی دسته جمع شوند. همچنین ممکن است متوجه شده باشید که در کف ظرف هایی که راهی برای خروج آب ندارند لایه ای کثیف تشکیل شده باشد و قطعا نمی خواهید، برس مسواک در تماس با آن قسمت باشد و باعث جذب باکتری ها و قارچ ها شود.

اصول نگهداری و نظافت مسواک: بهترین جامسواکی
بهترین جامسواکی، جامسواکی است که مسواک را به صورت ایستاده نگه می دارد، تهویه مناسبی داشته و به گونه ای ساخته شده باشد که مسواک ها در تماس با همدیگر قرار نگیرند. بعضی افراد نیز جامسواکی هایی را می پسندند که مسواک ها را به شکل آویزان نگه داشته و یا کف آن راهی برای خروج آب دارد تا از تشکیل لایه ای کثیف از آب و دیگر مواد جلوگیری شود.. حداقل یکبار در هفته و همزمان با تمیز کردن مسواک اینکار را انجام دهید.
مسواک خود را با دیگران معاوضه نکنید:
معمولا برای بزرگسالان بدیهی است که مسواک های خود را با همدیگر معاوضه نکنند، اما باید به کودکان آموزش داد که مسواک وسیله ای شخصی بوده و فقط باید از مسواک خود استفاده کنند. استفاده از رنگ ها یا نوشتن نام فرد روی مسواک می تواند مفید باشد. وقتی افراد مسواک های همدیگر را معاوضه می کنند، جرم های آنان را نیز معاوضه می کنند که این کار باعث بروز بیماری می شود.
مسواک را به موقع تعویض کنید:
طبق توصیه دندانپزشکان بهتر است هر ۴-۳ ماه یکبار مسواک خود را تعویض کنید. البته اگر با دقت و ۳ بار در روز مسواک می زنید، ممکن است برس مسواک شکل اولیه خود را بعد از یک ماه از دست بدهد. زمانی که برس مسواک ساییده و خم شد، اثرگذاری مسواک به طور قابل توجهی کاهش پیدا می کند. هنگامی که مسواک دیگر مانند قبل عملکرد خوبی ندارد، زمان تعویض آن فرا رسیده است.

 

صفحه اینستاگرام مرکز

به روزترین مطالب دندانپزشکی

گرفتن وقت اینترنتی

Info@dr-eskandarzamani.ir

ساعت کاری مرکز

شنبه تا پنجشنبه - 8:00 - 17:00

آدرس مرکز

دولت(کلاهدوز) بین دیباجی و اختیاریه ساختمان پزشکان 450 پلاک 111 طبقه 1 واحد 8